By A Web Design

Ks. Wacław Schenk

Ks. Wacław Schenk urodził się 27.09.1913 r. w Gliwicach. Ojciec, Paweł Schenk był budowniczym. Matka, Paulina zd. Rathner pochodziła z Kotliny Kłodzkiej. Ksiądz Profesor był najmłodszym spośród pięciorga dzieci państwa Schenków. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum w Gliwicach rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne we Wrocławiu i Fryburgu. 7 sierpnia 1938 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa wrocławskiego kard. A. Bertrama. Pierwszą jego placówką wikariuszowską była Brzezinka, dzisiejsza dzielnica Gliwic. w latach 1940-41 duszpasterzował w Głogowie, a kiedy zaczęło się nim interesować gestapo został przez Kurię przeniesiony do Gliwic, gdzie w latach 1941-45 pełnił funkcję kapelana u Sióstr Szkolnych de Notre Dame. w latach 1946-49 był administratorem parafii Piotrówka, a następnie do 1950 r. pełnił tę funkcję w parafii Krapkowice.
28.09.1950 r. został mianowany pracownikiem WSD w Nysie, gdzie pełnił funkcję wicerektora. z nakazu władz komunistycznych ks. W. Schenk został w 1952 r. z seminarium usunięty. Wtedy to został skierowany, przez wikariusza kapitulnego ks. infułata Emila Kobierzyckiego, na studia specjalistyczne do Lublina, na KUL. w czerwcu 1955 r. ks. W. Schenk obronił pracę doktorską i miał wrócić do Seminarium w Nysie. Urząd ds. Wyznań odmówił jednak zatwierdzenia tej nominacji. Kuria zaproponowała wtedy ks. W. Schenka na proboszcza w wiejskiej parafii. i na to władze świeckie nie wyraziły zgody. Zatrudniono wtedy ks. dr Schenka w Archiwum i Bibliotece Kurialnej w Opolu, czemu sprzeciwiło się Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu. Próbowano zatrudnić ks. Schenka w sąsiednim województwie katowickim, ale i na to ze strony władz świeckich nie było zgody. Dopiero zmiany polityczne w 1956 r. umożliwiły ks. Schenkowi pozostanie w diecezji opolskiej.
W kwietniu 1957 r. ks. W. Schenk rozpoczął pracę w parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Zajął się wtedy ratowaniem zabytkowego kościoła, który nosił jeszcze ślady działań wojennych, a ponadto groził zawaleniem, wskutek rozległych szkód górniczych. Wówczas była nawet już podjęta decyzja o zamknięciu kościoła. Wskutek zdecydowanej postawy proboszcza decyzję cofnięto i kościół wyremontowano. Ks. W. Schenk był też mecenasem sztuki. Zajmował się również ziołolecznictwem, pomagając wielu ludziom. Pełnił też liczne funkcje w strukturach Kościoła lokalnego. Był wicedziekanem dekanatu bytomskiego, a w latach 1981-82 gliwickim dziekanem rejonowym. Został też członkiem Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej, a od roku 1977 był jej przewodniczącym. Był również konsultorem diecezjalnym i cenzorem ksiąg religijnych, członkiem Krajowej Komisji ds. Liturgii i Krajowej Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego. w 1963 r. został uhonorowany tytułem radcy duchownego, a w 1972 r. został przez papieża Pawła VI mianowany prałatem. Liczne obowiązki proboszczowskie nie przeszkodziły ks. dr. Schenkowi w kontynuowaniu pracy dydaktyczno-naukowej. Przez 27 lat był pracownikiem naukowym KUL, kolejno jako asystent, adiunkt, docent, a od 1981 r. profesor. Od 1976 r. był też profesorem WSD w Nysie, a od 1978 r. również w Diecezjalnym Instytucie Pastoralnym w Opolu. Był autorem i współautorem 147 publikacji. Prof. W. Schenk był promotorem 15 prac doktorskich oraz wielu prac licencjackich i magisterskich w KUL, jak również w Papieskich Wydziałach Teologicznych w Krakowie i we Wrocławiu. Pod kierunkiem prof. dr. Wacława Schenka pisali też swoje prace doktorskie ks. Damian Zimoń - obecny arcybiskup metropolita katowicki oraz ks. inf. Stanisław Dziwisz.
Śmierć ks. prof. W. Schenka była bolesną stratą dla parafii, dla diecezji opolskiej i ośrodków naukowych w Polsce. Ks. prof. dr Wacław Schenk został pochowany 2.11.1982 r. na cmentarzu parafialnym przy ul. Powstańców Śląskich w Bytomiu.

Józef Bonczol

http://www.ggn.kuria.gliwice.pl/1997/index.php?numer=11&;art=ks-dwspid

Add your comment

Your name:
Subject:
Comment:
Joomla Templates - by Joomlage.com